Michal-Postranecky-Architect-&-Designer

 

 

 

 

 

 

 

 

Český architekt Michal Postránecký , žíjící již 15 let ve Spojených státech, jež jsou kolébkou dřevostaveb, se v tomto roce rozhodl pro spolupráci se společností Ovelos zejména proto, že jej zaujal netradiční systém stavební konstrukce, ekologicky citlivý a užívající recyklovaný materiál s vinikajícími fyzikálními vlastnostmi.
Architekt Postránecký měl mimo jiné příležitost navrhovat výškovou stavbu “Planet Hollywood Towers” v Las Vegas a úspešně se podílet na výstavbě tohoto mrakodrapu.
Kromě tohoto velikého projektu se také zabýval výstavbou v severní Americe rozšířeně užívaných dřevostaveb. Jeho zájem o ekologicky šetrné stavby rodinných domů u něho vznikl zejména v době, kdy studoval tvorbu slavného amerického architekta Frank Loyd Wrighta a jeho sérii residenčních staveb známých jako “USONIAN homes”, navržené v období mezi roky 1936 až 1957. Hlavním cílem bylo navrhnout a vytvořit domy, jež budou finančně dosažitelné pro klienty střední třídy a přitom i originalní svým architektonickým řešením exteriéru a interiéru.
image-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna z navržených dřevostaveb architektem Postráneckým ukazuje možnost tvorby variability řešení.

Nás zejména potěšila následující slova:
“Konečně jsem se setkal s něčím co je doopravdy chytrým ekologickým řešením a zároveň celý koncept nepostrádá dokonalou myšlenku, originalitu a v neposlední řadě vtipný nápad použitím materiálu, který již dosloužil, ale svou kvalitou díky svému “vystáření” převyšuje materiál vytvořený v době současné. Tím mě celý koncept systému Ovelos zaujal nejvíce. Recyklace válečného, negativně vnímaného materiálu a jeho proměna a užití pro účely bydlení. Je krásné, že smysl materiálu, jehož původním účelem bylo využití jako obalů na válečnou munici, se jeho modifikací stane ekologicky kvalitní a užitný materiál s vynikajícími vlastnostmi, který se stává součástí stavebního systému, splňujícího veškeré existující normy, které běžného stavitele zajímají nejvíce, což je úspora nákladů na energie.
Materiál tímto způsobem upotřebený ve stavebnictví je důkazem toho, jak negativní věc může získat pozitivní význam.”
Budova, která se zapsala do panoramatu Las Vegas s podpisem architekta Michala Postráneckého.

home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozhovor s Arch. Postráneckým si můžete poslechnout ZDE